okosotthon

Leírás

Az épületautomatizálás nem 21. századi találmány, elterjedése viszont most van kialakulóban. Feladata, hogy az épület villamos és gépészeti rendszereit vezérelje, szabályozza, így levéve a terhet az épületet üzemeltetőkről. Nagy méretű épületek elképzelhetetlenek automatizálási rendszerek nélkül, ám a lakások, családi házak is rengeteget profitálnak belőle.

Bizonyos mértékű automatizálás még a legkisebb lakásban is fellelhető, mert szinte biztosan van vagy egy termosztát, vagy egy mozgásérzékelő, vagy egy időzítős kapcsoló. Az okosotthon ezeket az elemeket fogja össze és szervezi rendszerbe. Bár a legjobb, ha az egész épületet bevonjuk az automatizálásba, lehetséges lépésenként megtenni, vagy csak részeit felszerelni. A hűtés-fűtés automatizálása mindenhol ajánlott, ahol a gépészeti kialakítás azt megengedi, segítségével jelentős komfort javulás érhető el az energia költségek csökkenése mellett.

okosotthon távoli vezérlés
vezetékek neuronokként

Egy okosotthon felépítését komoly tervezés előz meg. A legjobb, ha már az épület tervezési szakaszában bevonnak minket, így tudjuk a legjobb megoldásokat kínálni. Jelentős mértékű felújítás esetén is van lehetőség a rendszer kiépítésére, bizonyos kompromisszumok mellett pedig akár a meglévő kiépítést is fel tudjuk szerelni megoldásainkkal.

Miért van rá szükség?

Az okosotthon számos funkcióval rendelkezik, melyek megkönnyítik az épületben tartózkodók életét. Mindamellett, hogy egy okosotthon távoli felügyeletének lehetősége adott, nem pusztán a világítás okostelefonról való kapcsolgatásáról van szó, hanem kényelmet, biztonságot és hatékonyságot szolgáló funkciókról. Ilyenek többek között az alábbiak.

  • Központi funkciók, melyeken keresztül az épület egésze akár egy gombnyomással irányítható
  • Helyiségenkénti hőmérséklet szabályozás a jelenlét, napsütés hatása, külső hőmérséklet, rendelkezésre álló energia alapján
  • Biztonsági funkciók, mint zsalúziák felhúzása vihar esetén, vagy leengedése távozáskor a riasztó élesítésével egy időben
  • Világítási képek lehetősége, állandó fényáram biztosítása a külső fényviszonyokhoz igazítva
  • Automatikus szellőztetés a helyiségben érzékelt páratartalom, CO2 és egyéb gázok szerint
  • Energia menedzsment, hatékony elosztás a fogyasztók között

Energia hatékonyság

Napjaink komoly kihívása az energiahatékonyság. Nem csak a pénztárcánkról van szó, hanem Földünkről is, amikor az energia megspórolása a cél. Az általunk telepített rendszerek képesek az energiafelhasználás optimalizálására: ha kisüt a nap és túltermelés következik be villamos energiából, úgy például bekapcsolnak fogyasztókat, hogy hőenergiaként tárolják el a felesleges villamos áramot. Másik hasonló esetben a gázfogyasztás csökkenthető a rendelkezésre álló fölös villamos energiára való átállással. Ebből is látszik, hogy az okosotthon nem csak a kényelemről szól, sőt, elmondható, hogy a jövőben épületautomatizálási rendszer nélkül képtelenség lesz nulla vagy közel nulla energiafelhasználású épületet építeni.

Különböző rendszerek

Több fejlesztési irány indult el, ezek között vannak több száz gyártót összefogó és világszabvánnyá váló megoldások (KNX), vállalatok, amelyek rengeteg kutatás-fejlesztést invesztáltak termékeikbe és sikerre vitték rendszerüket (Loxone, Control4) és a közösségi tudást használó projektek (pl. Home Assistant, OpenHAB). Mindig az adott feladat határozza meg, melyik megoldások a kézenfekvő. Egy azonban biztos, a Clevertechnél mi nem telepítünk közösségi projekteket, kizárólag olyan gyártó termékeit építjük be, ahol a terméktámogatás hosszú távon megoldott.